sobota, 20. marec 2010

Kapela


Zakaj naj bi bila Kapela tako posebna? Za naju z Marijano zato, ker sva se na Kapeli poročila.

Kapela







Pogled s cerkve navzdol proti zaselku Kapela. 










Kapela

Prve omembe Kapele segajo v leto 1300. Listine, ki se hranijo v mariborskem in graškem arhivu, omenjajo kraj Kapellen in štiri kmetije, ki so bile dolžne zemljiškemu gospodu plačevati pridelek v vinogradu, tako imenovano gornino od vinskih goric.

Na najvišjem vrhu, ki se imenuje Kapelski vrh, je cerkev sv Magdalene, ki se nahaja na nadmorski višini 312 m. Obdana je s kraji Kocjan, Murščak, Radenski in Rožički vrh. Na mestu, kjer so leta 1823 zgradili cerkev, je nekoč stala kapela – od tod izvor imena. Ime Kapela tako ni geografska označba, ampak ime kraja, ki se je preko ustnih izročil iz preteklosti preneslo v današnji čas.

Legenda govori o tem, da je na griču v neposredni bližini Kapele stal grad grofa Kacjana. Ko pa je v te kraje prilomastil krvoločni vojskovodja Atila, se je grof skril v votlino, ki jo je imel poleg svoje spalnice. Atila naj bi ga izsledil in ubil, se polastil gradu in v njem živel do svoje smrti. Pokopali naj bi ga nekje med Dravo in Muro v zlati, srebrni in železni krsti. Pobili naj bi vse pokopiče, da bi tako prikrili mesto pokopa.

Grob Atile buri domišljijo ljudi vse do današnjih dni. Mnogi so ga zaman skušali najti. Tudi gradu že dolgo ni več, le v zemlji so še ostanki opek in kamenja. Baje pa so ruševine gradu uporabili pri gradnji cerkvice sv. Magdalene.

V času Avstro-ogrske je bila Kapela samostojna občina. Obsegala je Kapelski vrh ter Zgornji in Spodnji Kocjan., v njej pa je živelo kakšnih 500 ljudi. V Stari Jugoslaviji so jo vključili v Občino Slatina – Radenci, danes pa je del Občine Radenci.

Pred prvo svetovno vojno je večino vinogradov posedoval madžarski grof Batthiyany. Leta 1921 so jih podržavili in ustanovili Banovinsko posestvo, ki je imelo tudi trsnico in drevesnico. Podatki iz leta 1931 navajajo, da so na posestvu pridelali 200 hektolitrov kapelskega vina.

Kapela je z odprtjem avtoceste Maribor – Lendava pridobila pomembno cestno povezavo, saj je od izvoza Sveti Jurij oddaljena le 5 kilometrov. Nahaja se tudi v osrčju pomurskih znanih zdravilišč kot so Terme Radenci, Terme 3000 Moravci in Terme Banovci.

Ni komentarjev:

Objavite komentar